Spoštovani,
Zaposleni se dnevno srečujejo s strankami, kar predstavlja potencialni rizični stik in vnos virusa v širše delovno okolje. V SPD-ju smo tako seznanjeni s primeri več kot deset pošt kjer je sočasno za covidom-19 zbolelo večje število zaposlenih, pri čemer delodajalec delavcem ni priznal 100 odstotnega nadomestila. Strokovno stališče se pri tem opira na mnenje ministrstva za zdravje po katerem pri Covid-19 ni mogoče dokazati, da gre za neposredno in izključno posledico višje sile med opravljanjem dela.
Če vlada in uprava Pošte Slovenije ne bosta prisluhnili potrebam delavcev, bomo sami primorani delavce pozvali k varnemu opravljanju dela, kar pomeni tudi prenehanje kontaktnega vročanja pisem in pošiljk. V praksi to pomeni, da bodo ljudje dobili zgolj obvestilo o prispeli pošiljki.
Če vlada in uprava Pošte Slovenije ne bosta prisluhnili potrebam delavcev, bomo sami primorani delavce pozvali k varnemu opravljanju dela, kar pomeni tudi prenehanje kontaktnega vročanja pisem in pošiljk. V praksi to pomeni, da bodo ljudje dobili zgolj obvestilo o prispeli pošiljki.
Ob tem ponovno opozarjamo, da so naši zaposleni že tako preobremenjeni, tudi zaradi ignorance politike, ki ni našla posluha za spremembo zakonodaje glede obveznih storitev, ki jih Pošta Slovenije mora opravljati, ob hkratnem vsakoletnem pričakovanju lastnika – države, po dobičku podjetja.
Obremenitve, zaradi neposluha politike, tako delavce, ki čutijo blažje simptome bolezni postavijo v nezavidljiv položaj. Vsaka bolniška odsotnost delavca pomeni večjo dodatno obremenitev za njegove sodelavce, kar se je izdatno kazalo v preteklih mesecih, ko je marsikateri sodelavec tudi v skrbi za stranke delo opravljal tudi izven urnika. Dodatno pa, kot je že bilo v javnosti večkrat izpostavljeno, nižje nadomestilo predstavlja tudi pomembno finančno destimulacijo, za delavca.
V sindikatu poštnih delavcev pozivamo odločevalce, da v PKP-8 zagotovijo 100 odstotno nadomestilo za bolniško odsotnost v primeru okužbe delavcev z novim koronavirusom in s tem zagotovijo zaščito delavcev pred širjenjem okužb v delovnih okoljih. V času epidemije smo vsi delavci izpostavljeni tveganju pred okužbo, a smo z izjemo delavcev v zdravstvu in socialnem varstvu, pri nadomestilu ostali zapostavljeni. Nižje nadomestilo pa pomeni tudi finančno destimulacijo za vsakega, ki zboli.
Delodajalec namreč pri določitvi nadomestila sledi mnenju zasebnega podjetja s področja medicine dela, na podlagi katerega je za priznanje 100-odstotnega bolniškega nadomestila potrebno dokazati, da gre za obolenje, ki je neposredno in izključno posledica naključja ali višje sile med opravljanjem dela. Avtorji mnenja se ob tem sklicujejo na stališče ministrstva za zdravje, po katerem okužbe ni mogoče neposredno in izključno povezovati z opravljanjem dela.
V SPD-ju na tako argumentacijo ne moremo pristati, saj imajo vsi zaposleni v katerem koli poklicu svoja zasebna življenja in se po delu vračajo domov, hodijo v trgovino in podobno, tudi zaposleni v dejavnostih, ki jim je s PKP-7 zagotovljeno 100 odstotno nadomestilo.
Lep pozdrav
Saša Gržinič
Pooblaščenec SPD