Spoštovani,
Na delodajalca smo se iz strani vseh socialnih partnerjev v zadnjem obdobju že obračali z namenom zagotavljanja varnosti in zdravja v času razglašene epidemije, pri čemer smo enotnega mnenja, da bi k zaščiti zaposlenih in zajezitvi širjenja okužb bistveno pripomoglo priznavanje okužb na delovnem mestu in s tem 100 % nadomestilo plače. Nadalje smo preučili smo vaš dopis in mnenja specialiste MDPŠ ter stališče Ministrstva za zdravje RS.
Tako predstavniki Sveta delavcev, kot oba reprezentativna sindikata moramo poudariti, da so poštni delavci, še posebej delovna mesta, ki so že v zdravstvenem delu ocene tveganja (revizija št. 1/2020, str.3) navedena, kot najbolj ogrožena (dostavljalec, pismonoša itd.) so najbolj izpostavljena in dnevno prihajajo v stik z več deset uporabniki poštnih storitev oz. naslovniki ter drugimi zaposlenimi. Zato je še posebej pomembno, da se takšnim delavcem zagotovi varstvo, ki preprečuje širjenje okužbe na druge zaposlene in končne uporabnike poštnih storitev. Vendar se zavedamo, da je to v našem poklicu izjemno težko zagotoviti, zato smo bili neprijetno presenečeni nad togostjo in še posebej nad tolmačenjem strokovnjakov iz MDPŠ.
Zanikanje, da bi se zaposleni s potrjenimi okužbami, lahko okužili na delovnem mestu, je do zaposlenih, ki v teh časih ob izredno povečanem obsegu dela vlaga nadčloveške napore v obvladovanje razmer, skrajno ponižujoč, tovrstno »varčevanje« delodajalca na račun delavcev pa nesprejemljivo.
Sami menimo, da bi bilo smotrno in priporočljivo, da delodajalec upošteva širši kontekst in pokaže širše razumevanje pojma okužba pri delu in v zvezi z delom. Nasprotno ravnanje delodajalca povečuje tveganje za širjenje okužb na delovnem mestu, saj omogoča, da virus vstopa v delovno okolje zaposlenih in preko tega potencialno tudi na končne uporabnike poštnih storitev preko malo-simptomatskih zaposlenih, ki so stimulirani s tem, da hodijo v službo in ohranijo višino svojega dohodka, kar je nesprejemljivo. Poštni delavci v času izredno povečanega obsega dela nosijo vse posledice hude kadrovske podhranjenosti, so preobremenjeni in izgoreli na delovnem mestu. Številni ne prejemajo nikakršnih stimulativnih dodatkov, s takšnim ravnanjem delodajalca pa so »nagrajeni« za opuščanje dolžnosti delodajalca o okužbi in prihajanje na delo ob rizični izpostavljenosti okužbi z virusom covid-19. S tem se zna zgoditi, da se bo okužba še hitreje širila in Pošti Slovenije bo nastala nesorazmerno večja materialna in druga škoda, kot če bi uveljavila širše razumevanje in priznavanje okužbe na delu ali v zvezi z delom.
Ob trenutni ureditvi obstaja nesprejemljiva praksa, po kateri delavcem, ki so zboleli za okužbo z novim koronavirusom, obenem pa obstaja velika verjetnost za okužbo prav na delovnem mestu, ne izpolnite ustreznega obrazca – prijave poškodbe na delovnem mestu ter posledično priznate stoodstotnega nadomestila plače. Zanikanje, da bi se zaposleni s potrjenimi okužbami, lahko okužili na delovnem mestu, je do zaposlenih, ki v teh časih ob izredno povečanem obsegu dela vlaga nadčloveške napore v obvladovanje razmer, skrajno ponižujoč, tovrstno »varčevanje« delodajalca na račun delavcev pa nesprejemljivo.
Z ukrepi na delovnem mestu je treba delavce spodbuditi k spoštovanju dolžnosti, katere delavci morajo spoštovati. V drugem odstavku 36. člena ZDR-1 pa je določeno, da mora delavec obveščati delodajalca o vsaki grozeči nevarnosti za življenje, zdravje ali nastanek materialne škode, ki jo zazna pri delu. V zvezi s to dolžnostjo delavca je treba poudariti, da ni nujno, da te okoliščine že vplivajo na motenje v delovnem procesu, zadostuje že, da obstaja verjetnost, da bi lahko vplivale na delovni proces. Te okoliščine lahko izvirajo iz stvari, naprav, snovi, delovnega okolja ali ljudi. Zagotovo je ena izmed takšnih okoliščin, s katero je delavec dolžan seznaniti delodajalca, tudi njegovo zdravstveno stanje. V drugem odstavku 36. člen ZDR-1 pa je vzpostavljena dolžnost delavca po obveščanju, ki se nanaša na grozečo nevarnosti za življenje ali zdravje ali za nastanek materialne škode, ki jo delavec zazna pri delu. V okviru tega odstavka pa je tako mogoče šteti tudi primere, ko gre za ogrožanje življenja in zdravja delavcev. In razglašena epidemija je ena od teh primerov. V prvem valu smo pri oblikovanju načina dela med epidemijo upoštevali »rizično tveganje« pri vročanju na dostavi in smo zato sprejeli možnost brezkontaktnega vročanja. S tem smo pripomogli k veliko manjši izpostavljenosti zaposlenih. V drugem valu, kjer se tega nismo več posluževali in so delavci bili zaradi povečanega obsega dela primorani delati še dlje časa z večjim številom kontaktov, pa se je naša epidemiološka slika zaposlenih močno poslabšala.
Predstavniki delavcev za zaščito svojih članov in ostalih delavcev vas zato pozivamo, da se nemudoma srečamo na sestanku (predlagamo ponedeljek 1.2.2021), ki se ga bomo udeležili predstavniki vseh socialnih partnerjev in kjer pričakujemo konkretne predloge in rešitve s strani delodajalca. Socialni partnerji sicer čutimo dolžnost, da v zaščito našega zdravja pozovemo delavce, da prenehajo s kontaktnim vročanjem in tako v čim večjem možnem obsegu preprečijo možnosti okužbe na delovnem mestu. Trenutno, v danih razmerah in iz naslova varnosti in zdravja delavci ne moremo več zagotoviti, da bo naše delo opravljeno v skladu s predpisi in navodili delodajalca.
Zaradi zgoraj opisanega stanja in ravnanja delodajalca in posledic, ki jih bodo občutile naše stranke bomo zgornji dopis posredovali na širšo javnost in našega lastnika.
Lep pozdrav
Vlasta Vidrih
Predsednica Sveta delavcev Pošte Slovenije
Majda Stubelj
Predsednica Konference SDPZ
Saša Gržinič
Pooblaščenec SPD