Poštarji po vsem svetu 9. oktobra praznujemo svetovni dan pošte. A slovenski poštarji bomo praznovali svoj praznik šele tistega dne, ko nam bo lastnik prisluhnil.
Na ta dan pred 146 leti je bila ustanovljena Svetovna poštna zveza. Gre za drugo najstarejšo organizacijo na svetu, Slovenija pa se je včlanila leta 1992. V zadnjih letih si prizadeva za prenovo in transformacijo poštnega sektorja. Ključni izzivi njenih članic so vnesti v poštno omrežje najnovejše tehnologije, kot sta digitalizacija in spletna prodaja, pa tudi opozarjanje politike, da je potrebno aktivnejše pristopati k ustreznim sistemskim ureditvam delovanja poštnih operaterjev in s tem ohranjanje dostopnosti univerzalnih poštnih storitev.
V zadnjih letih vse več članic Evropske unije ugotavlja, da se kompenzacijski sklad (razdelitev stroška med vse izvajalce univerzalne poštne storitve, ki se plačujejo v sklad iz katerega se potem krije morebitni neto strošek posameznega izvajalca) kot mehanizem povračila oz. financiranja eventualnih neto stroškov iz obveznosti univerzalne storitve ni obnesel niti na trgih z močneje razvito konkurenco, kaj šele da bi lahko deloval v Sloveniji. Tako so Evropske države, ki se zavedajo pomembnosti močnega državnega poštnega operaterja, v zadnjih 10 letih vanje investirali več kot 20 milijard eurov.
Na drugi strani v Republiki Slovenije, državni poštni operater Pošta Slovenije od svojega lastnika ne dobi nikakršnih sredstev oz. pomoči. Kljub opravljanju javne poštne storitve, se Pošta Slovenije financira sama. Sama skrbi za poštno državno omrežje, investira kolikor se da in lastniku ustvarja večmilijonski dobiček. Posledica je, da slovenski poštni operater pri razvoju vse bolj zaostaja za tujimi poštnimi operaterji, iz dneva v dan išče nove tržne niše, da lahko vzdržuje omrežje, ki ga država zahteva. Posledično je prisiljen v optimizacijo poštnega omrežja, po domače zapiranje pošt, predvsem na ruralnih območjih.
Uprava Pošte Slovenije že vrsto let trka na vrata politike in jim predstavlja možne rešitve, a politične volje in posluha ni. Tokrat smo potrkali mi, delavci. V enem mesecu smo zbrali skoraj 6000 podpor s strani državljanov in v naslednjem tednu bomo uradno vložili pobudo o spremembi Zakona o poštnih storitvah. Upamo, da bodo naši politični odločevalci tokrat prisluhnili, gre namreč za pobudo volivcev za spremembo zakonodaje, torej za najbolj temeljno obliko izvrševanja demokratične družbe. Vsi v Pošti Slovenije, ki problematiko financiranja univerzalne poštne storitve poznamo, spremembo zakona podpiramo, saj trenutna ureditev ni pravična, o tem se socialni partnerji lahko strinjamo.
Na tem mestu bi se zahvalili vsem občinam, lokalnim skupnostim, civilni iniciativam, drugim sindikatom, županom in državljanom, ki so nas podprli in nas podpirajo še naprej. Vsak, ki lahko dvigne glas, vsak, ki ima moč sporočiti odločevalcem, zakaj je predlagana sprememba zakona potrebna, smiselna ter pravična, naj prosimo to stori zdaj. Mi pa bomo še naprej dostavljali pošto v vsako vas in zaselek v Sloveniji.
V slogi je moč.
Hvala vam,
Delavci Pošte Slovenije