Spoštovani člani, sodelavci, javnost!
Sindikat poštnih delavcev pozorno spremlja situacijo, povezano z opravljanjem dela pri Pošti Slovenije, d. o. o. in moramo reči, da tako neodgovornega ravnanja do zaščite zaposlenih v lastnem podjetju nismo bili deležni še nikdar, zato pričakujemo nemalo jeze in kritik na račun Vlade Republike Slovenije oziroma države kot lastnika tega podjetja.
Zaradi epidemije država izvaja izredno restriktivne ukrepe, kot so priporočila o ostajanju doma v samoizolaciji, omejevanje socialnih stikov in zaustavitev javnega življenja. Nadalje priporoča uporabo spletnega poslovanja in brezgotovinskih storitev, da bi se tudi tako čim bolj omejili medosebni stiki. Pri tem pa Pošta Slovenije, d. o. o., kot državno podjetje posebnega pomena z največ zaposlenimi, ki izvajamo javne storitve na območju celotne Slovenije, omahuje z omejevanjem obsega storitev, ne sme zapirati poslovalnic, delo od doma ni omogočeno, hkrati pa nedopustno primanjkuje zaščitnih sredstev. Zaradi tega in zaradi nejasnih ter večkrat dnevno spreminjajočih se navodil, katere naloge moramo opravljati in katerih ne, razmere postajajo kaotične.
Kot našteto ne bi bilo dovolj, se obeta še povečan obisk bančnih komitentov, ker banke skrajšujejo delovne čase, in povečana dostava paketov, kajti spletni trgovci so zaprli kontaktne točke, obenem pa ponujajo popuste in brezplačno dostavo. Svoje delo je v krizi omejila celo konkurenca v dostavi, kot npr. GLS in DPD. Jasno je, da se bo povečala obremenitve poštarjev, česar pa ne bodo uspeli vročiti, bodo stranke prišle iskat na pošto. Posledica bodo vrste pred poštnimi okenci, s čemer bodo čakajoči zdravstveno ogrožali sebe in zaposlene na Pošti, s tem pa je zagotovljeno še obsežnejše širjenje epidemije kot sicer.
Pozivamo Vlado Republike Slovenije oz. lastnika preko svojih odločevalcev v Slovenskem državnem holdingu, in regulatorja Agencijo za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije k takojšnjemu sprejetju ustreznih in strogih ukrepov tako z zagotovitvijo zadostnih količin zaščitne opreme, kot tudi z omejitvami obsega storitev in delovnega časa. Gre za izredne razmere, zato mora biti na prvem mestu zdravje delavcev in celotnega prebivalstva, ne pa finančni učinki, ki pa bodo na dolgi rok zagotovo bistveno slabši, če bo obolelo veliko število delavcev – kar se s takim pišmeuharskim odnosom obeta kot kredibilen scenarij.
Sindikat poštnih delavcev