Spoštovani,
Predstavniki Sindikata poštnih delavcev (SPD) smo v enem mesecu zbrali 7400 overjenih podpisov volivcev za spremembo poštne zakonodaje. Najprej bi se radi zahvalili vsem uslužbencem Pošte Slovenije, ki so nam pomagali pri zbiranju podpisov. Posebno priznanje velja prostovoljcem, ki so marljivo zbirali podpise na naših stojnicah. Hkrati bi se zahvalili vsem strankam, županom, predstavnikov občin, lokalnih skupnosti, ki so nas podprli in oddali svojo podporo.
Namen zbiranja podpisov je bila sprememba zakona o poštnih storitvah, po kateri bi stroške za izvajanje univerzalne poštne storitve krili iz državnega proračuna. Za ta korak smo se odločili po večletnem opozarjanju o potrebi po spremembi zakona o poštnih storitvah in ker ni bilo poslanca ali poslanske skupine, ki bi naredila ta korak. V zadnjih 2 letih so tako sedanji koalicijski, kot opozicijski poslanci problematizirali o zapiranju pošt in nujnosti spremembe poštnega zakona. Poslanci so postavljali poslanska vprašanja, razpravljal na raznih sejah, odborih.
Poslušali smo komentarje in mnenja kot so:
( krajši povzetki magnetogramov sej odborov)
I. 13. nujna seja Odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide (21.02.2019)
https://www.dz-rs.si/wps/portal/Home/deloDZ/seje/evidenca…
Janja Sluga, predstavnica Stranka SMC:
»Zdaj zopet nov vidik, ki ga moram pa kot poslanka seveda tudi imeti ves čas v uvidu, je pa ta mreža poslovalnic oziroma dostopnost do storitev poštnih, predvsem z vidika ruralne, manjših občin ali pa celo obmejnih občin – vemo, da je to posebej problematično in tu se lahko pa strinjam, da dejansko – ja, dajmo odpreti to razpravo in dajmo se pogovarjati, kaj je zdaj tisto, kar je javna storitev, ki jo moramo zagotavljati vsem, pa ja eventuelno z nekimi subvencijami ali ne vem, ali pa..«
II. 9. nujna seja Odbora za finance in 7. nujna seja Odbora za gospodarstvo
(04.03. 2019)
https://www.dz-rs.si/wps/portal/Home/deloDZ/seje/evidenca…
Franc Breznik, predstavnik SDS – Slovenska demokratska stranka
»Torej, sam vidim tukaj v bistvu ključen problem ob tem, da je predvsem Zakon o pošti in poštnih storitvah kot takšen, lahko bi rekel, povozil čas. Torej, po liberalizaciji, po 1. januarju 2011, ki je pomenil konkurenco na trgu kompletnih poštnih storitev, pisemskem, paketnem trgu, potem tudi na trgu nenaslovljene pošte, ter na področju plačilnega prometa, bi lahko rekel, da je čas za – kar ste tudi številni gosti napovedali -, čas za temeljit premislek, kako pripraviti nov predlog zakona in kako delo spremeniti, po moje tudi strategijo upravljanja s Pošto.«
Jani Ivanuša predstavnik SNS – Slovenska nacionalna stranka
»V glavnem, gospod Breznik je dobro povedal, da je ta zakon v bistvu zastarel, da je Zakon o poštnih storitvah na tankem ledu.«
Mag. Karmen Furman predstavnica SDS:
»Zdaj, mene veseli, da vi iščete rešitve, ampak jaz bi bila še bolj vesela, da glede na to, da to ni problem od danes na jutri, ampak je problematika, ki traja že več let, da bi že tudi, z vsem dolžnim spoštovanjem, pa našli kakšne rešitve na tem področju. Navsezadnje, predstavnik oziroma direktor uprave je danes, jaz mislim, da, po mojem mnenju, podal tiste ključne rešitve, ki bi pa vendarle se že lahko s strani ministrstva tudi pripravile in podale kot predlog za obravnavo predlaganih sprememb v Državni zbor. Namreč, ta današnja razprava bi bila povsem odveč, v praksi do takšnih težav tudi ne bi prihajalo, ne do zapiranja pošt in ne do takšnih delovnih pogojev zaposlenih, če ne bi tudi politika, predvsem vladajoča politika, prevzela tisti del svoje odgovornosti, ki jo ima. Res je, da v Državnem zboru nismo pristojni za določanje števila in krajev poštnih poslovalnic, še manj seveda, da bi se vtikali v pristojnosti uprave kot delodajalca znotraj pošte, smo pa navsezadnje vendarle zakonodajni organ in kot takšen lahko sprejemamo potrebne zakonske rešitve, le konkretne spremembe pa je vendarle potrebno pripravit in jih vložit v parlamentarno proceduro.«
Miha Kordiš predstavnik Levica:
»Zaradi vsega dogajanja, ki ga na pošti spremljamo v zadnjih desetih letih, ki gre konsistentno v smeri liberalizacije področja poštnih storitev zaradi uvajanja pogodbenih poslovalnic, prevzemnih mest, zapiranju lastnih poslovalnic, smo soočeni z razkrajanjem javnega servisa, ki ga mora izvajati država in seveda postopno deregulacijo področja izvajanja poštnih storitev. Te trendi so zaskrbljujoči, treba jih je nasloviti nemudoma in seveda te težave odpraviti prav pri njihovem vzroku.«
III. 5. seja Odbora za gospodarstvo (5.9.2020)
https://www.dz-rs.si/wps/portal/Home/deloDZ/seje/evidenca…
Nina Maurovič predstavnica Stranka LMŠ:
»Že tretjič v razmeroma kratkem času zasedamo na odboru, ki je sklican na podlagi problematike, ki je vezana na delovanje in storitve Pošte Slovenije. Prva razprava je bila opravljena 21. februarja letos, na Odboru za delo, družino in socialne zadeve in invalide, druga je bila pa 4. marca, na skupni seji Odbora za finance in Odbora za gospodarstvo. Že iz tega je razvidno, da gre za en kompleksen problem, ki zajema delo več resornih ministrstev in zahteva, morda, tudi določene zakonodajne spremembe.«
Anja Bah Žibert, predstavnica SDS:
»Moram pa reči, da seveda je, kadar govorimo o pošti, o neki državni ustanovi, ki je seveda namenjena državljankam in državljanom, vedno tema ne samo zanimiva, ampak tudi na nek način pereča. Skoraj nikoli ne bomo pri takšnih zadevah prišli skupaj absolutno zadovoljni. Ampak dovolite, da vseeno izrazim, čeprav se mi zdi seveda vedno dobro, da o takih stvareh govorimo, pa vendarle je treba poudariti, da smo o stanju na tem področju v tem Državnem zboru govorili že velikokrat. Velikokrat in ta seja danes ni sklicana prvič in tudi problematika, kot je na primer zapiranje majhnih pošt, ni prvič. Zato je moje izhodišče morda za nekatere nekoliko nenavadno, ampak prav se mi zdi, da to slišijo državljanke in državljani, nenavadno. Namreč sejo sklicuje koalicija, ki ima platno in škarje, ima Vlado, ki skrbi za to družbo, mi pa danes na njihov predlog razpravljamo o stanju na pošti. Zdaj, če je karkoli narobe, danes smo že slišali, da so potrebne zakonske spremembe. Ja dobro jutro koalicija! Jaz bi pričakovala, da imamo danes predlog sprememb zakona na mizi in da o tem tudi razpravljamo.«
Franc Kramar, predstavnik SAB – Stranka Alenke Bratušek:
»Nemoralno je, da se ukinjajo te pošte po Sloveniji. Nemoralno s strani države je, da to dopušča in mislim da, tukaj je bilo rečen, koalicija ima to možnost, da to preseka. Jaz se s tem delno celo strinjam, tako da mislim, da bi res dejansko morali priti do spremembe Zakona o pošti, ker bi se sistemsko uredile take zadeve, da se ne bi tukaj srečevali vsake pol leta in razpravljali o isti zadevi.«
Robert Polnar, predstavnik DeSUS – Demokratična stranka upokojencev Slovenije:
»Mi smo danes soočeni pravzaprav z dvema dilemama. Prva dilema je v kako velikem obsegu in kako kratkem ali pa dolgem času spremeniti regulatorni okvir delovanja pošte. Februarja meseca kot predsedujoči takratne skupne seje Odbora za finance in Odbora za gospodarstvo, sem slišal, da bi to naj bilo storjeno v letošnjem letu. Kako daleč so te zadeve, bomo morda danes še slišali od predstavnikov Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.«
Soniboj Knežak, predstavnik Socialni demokrati (SD):
»Tisto tudi, kar jaz pričakujem danes. In to pričakujem, da bom danes izvedel ali je po petih mesecih, kar smo nazadnje skupaj sedeli, stekel dialog MGRT, AKOS, Pošte Slovenije. Tisto, kar je tudi direktor opozoril. Ali na MGRT pripravljate oziroma ste preverili star zakon o Pošti Slovenije, ali ga pripravljate? Jaz upam, da ga pripravljate. Sej nismo imeli veliko. V enem letu, to je peta seja Odbora za gospodarstvo. Upam, da se s tem tudi ukvarjate, ker je pomemben del tega, na kar opozarja tudi vodstvo podjetja.«
»Mi smo na februarski seji dobili kar nekaj materialov kako je to urejeno pa mislim, da je tudi danes bilo rečeno, kako imajo v drugih državah, kjer tudi država sofinancira tisti manko, ki nastane pri tem sofinanciranju izvajanja javne poštne storitve. Tudi tukaj se bomo mogli kot država odločiti.«
Septembra 2019 so svetniki in svetnice Levice, NSi, SD, LMŠ, SMC, SAB in Liste kolesarjev in pešcev pozvali PS, da prekine načrtovano zapiranje pošt v Ljubljani in tako vsem prebivalcem omogoči dostop do svojih storitev. Hkrati so na AKOS naslovili prošnjo po obrazložitvi razlogov za izdajo soglasij in ponovno preuči načrtovano zapiranje in preneha izdajati soglasja, saj zapiranje poslovalnic gotovo ni v javnem interesu.
Skoraj istočasno je naslovljena na predsednika vlade, državne poslance in svetnike potekala spletna peticija proti zapiranju pošte v KS Dobravlje. Oktobra 2019 so se krajani KS Jagodje združeni, kot civilna iniciativa odločili zbirati podpise zaradi nameravanega zaprtja pošte Jagodje. V posledici slednjega je poslanec Desus na 12. seji DZ postavil poslansko vprašanje Ministru za gospodarstvo.
Junija 2020 je poslanec Desus na 19. seji DZ, Ministru za gospodarstvo postavil poslansko vprašanje na zahtevo občanov občine Križevci v zvezi z poslovalnico pošte Križevci pri Ljutomeru.
Na 20. redni seji DZ je poslanec SD zastavi pet vprašanj Ministru za gospodarstvo vezanih na vloženo pobudo predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o poštnih storitvah.
To je le nekaj kronološko povzetih vprašanj v zadnjih dveh letih povezanih z izvajanjem javne gospodarske službe in sicer univerzalne poštne storitve. Odgovori ministra za gospodarstvo poslancem so podobni. Iz njih večinoma izhaja, da PS posluje v pogojih tržne konkurence, opravlja pa tudi del javne gospodarske službe, ni pa del javnega sektorja. Kljub temu, da je v državni lasti RS in vlada RS nimata neposrednega vpliva na poslovne odločitve PS, ki jo samostojno vodi njeno poslovodstvo ob tem pa v celoti izpolnjuje in upošteva zakonsko določene zahteve glede zagotavljanja obsega in kakovosti univerzalne poštne storitve.
V lanskem letu je predstavnik Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo Mag. Aleš Cantarutti na skupni seji Odbora za gospodarstvo (7. nujna seja) ter Odbora za finance (9. nujna seja) obljubil, da bodo poiskali rešitve.
»Po drugi strani imamo seveda tukaj odgovornost države, da zagotovi to univerzalno poštno storitev, se strinjamo. In zdaj, če imamo zakonsko podlago, ki morda ni najboljša, potem je seveda prvi korak, da pogledamo, kaj se da spremeniti znotraj zakona, da bi mogoče vendarle po eni strani olajšali pošti za to, da ne bo izguba takšna, kot je na tej univerzalni poštni storitvi, in po drugi strani zagotovili seveda univerzalno poštno storitev pa tudi v ta zadnjem kraju v Sloveniji, če želite. Ni enostavna naloga. Naj takoj povem, da se s kolegi, s predstavniki vodstva pošte smo že se pogovarjali o tem, usklajujemo seveda način, kako bomo ta zakon odprli oziroma iščemo rešitve, da ne odpiramo kar tako, ampak da imamo že seveda tudi določene rešitve v tej smeri. Tako da jaz vam zagotavljam, da bomo skupaj poskušali res poiskati nekje, kar se pač da znotraj zakona, da se razumemo, čudežev tukaj vendarle ne gre pričakovati, ampak tam, kjer pa se bodo pokazale možnosti, pa bomo vendarle zagrizli v to kislo jabolko v korist seveda vseh državljanov Republike Slovenije. Tako da, če zaključim naše stališče. Najprej, prav je, da se o tem pogovarjamo, prav je, da izmenjamo mnenja. Kar se pa našega dela tiče, pa obljubljam, da bomo najprej z vodstvom Pošte Slovenije se usedli, pogledali, kaj govori zakon in kje lahko morda skozi zakonske spremembe naredimo to univerzalno poštno storitev učinkovito, pri čemer se seveda zavedamo, da to ne bo najlažja naloga, pa vendarle. In ne nazadnje bomo potem seveda te zakonske spremembe tudi poslali v Državni zbor.«
»Res kratek odgovor. Ne, da čakamo, ampak želimo pa seveda sočasno upoštevati tudi pri spremembi našega Zakona o poštnih storitvah s smernicami, ki se nakazujejo v evropski uredbi. Tako bomo naredili to, kot sem rekel, se sestajamo, imamo že dialog na to temo. Pa tudi poslancu Kordišu, seveda ne bomo upoštevali samo s strani kapitala, če želite ta izraz, ampak tudi tako, kot sem rekel, vas pozivamo in sindikate ter vse ostale, da v okviru Zakona o poštnih storitvah poskušamo vendarle poiskati takšno rešitev, da bo zagotavljala v največji meri to univerzalno poštno storitev, seveda ob nikakršnem, če smo pri tem, kršenju pravic zaposlenih. Seveda, kakšne rešitve pa bodo, ali bo to – slišali smo, nekatere države imajo tudi primer subvencioniranja, to je pa potem tudi stvar politične razprave. Ampak začenjamo oziroma s tem postopkom smo že začeli. Približno veste, koliko časa trajajo ti postopki, tako računamo, da v tem letu bi to bilo lahko tudi sprejeto.«
Še pred tem je leta 2016 ob otvoritvi Pretovorne pošte v Celju Minister za gospodarstvo obljubil pripravo novega zakona o poštnih storitvah.
https://www.strankasmc.si/na-otvoritvi-novih-prostorov…/
»V petek, 8. aprila, je v Celju potekala otvoritev novih prostorov Pošte Slovenije. Gre za novo pretovorno pošto v vrednosti 3.5mio EUR, ki bo s celostno infrastrukturo povečala kvaliteto poštnih storitev v Celju in okolici. Prisotne je nagovoril minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, na dogodku pa sta bili prisotni tudi poslanki SMC Janja Sluga ter Anita Koleša.
Minister je uvodoma izrazil prepričanje, da bo objekt služil svojemu namenu ter poudaril, da je Pošta Slovenije primer dobrega dela državnega podjetja, saj zaposlujejo preko 6.000 ljudi, v letu 2015 pa so imeli 6.8 mio EUR čistega poslovnega izida. S tem dokazujejo, da tudi državna podjetja lahko delajo kvalitetno, so razvojno naravnana ter delajo v dobrobit ljudi. Delovanje in razvoj Pošte Slovenije spodbuja tudi ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo. V ta namen, skupaj s pošto, pripravljajo nov celostni zakon o poštnih storitvah, ki bo v javni obravnavi konec spomladi, v praski pa se bo začel izvajati v prihodnjem letu.«
Ne glede na pretekle besede in obljube s strani Ministrstva za gospodarstvo, pa konkretnega premika ni bilo.
V četrtek 26.11.2020 na 11. seji Odbora za gospodarstvo, bodo poslanci obravnavali predlog o spremembi poštne zakonodaje. Verjamemo, da nas bodo podprle vse poslanske skupine. V četrtek bo namreč odlična priložnost, da poslanci in predstavniki z Ministrstva za gospodarstvo stopijo skupaj in izpolnijo dane obljube.
Lep pozdrav,
Saša Gržinič
Pooblaščenec SPD