S podpisom nove Kolektivne pogodbe, smo zaključili dolgotrajna pogajanja. Kot prva novost je, da novo Kolektivno pogodbo, bo sopodpisal tudi direktor Invalidskega podjetja Pošte Slovenije. Za lažje razumevanje in da se boste lažje seznanili s spremembami, vam bomo poslali izvod nove Kolektivne pogodbe, v kateri so z rdečo označene spremembe. V nadaljevanju pa vam podajamo kratko razlago bistvenih novosti v Kolektivni pogodbi Pošte Slovenije.
V zadnjih letih smo naredili kar nekaj majhnih korakov naprej. Pot pred nami pa je še dolga, saj več kot 10 let ne usklajevanja dohodkov in pravic delavcev ni mogoče popraviti z enim »zamahom«.
I.
Že spomladi na začetku pogajanj smo se dogovorili, da se v kolektivno pogodbo prenese vse, kar smo se izpogajali v zadnji 3 letih. Na kratko vas spomnimo samo najpomembnejše:
- 70. čl. višina nadomestila za malico (iz 4,37 eur na 6,12 eur) in višina povračila za potne stroške (0,18 eur na km) se izplača v višini vsakokrat veljavna Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja.
- 72. čl. višina regresa se iz višine minimalne plače izplača v višini 70% povprečne bruto plače v Republiki Sloveniji, a ne manj kot 1.557,00 EUR.
- 23. in 24. čl. Delovni čas, razporeditev delovnega časa
- 25. in 26. čl. Dikcija, ki ločuje razloge, po katerih delavcem pripada izplačilo viškov ur ali nadur. Dva referenčna obdobja v okviru katerih bo v primeru neenakomerne razporeditve delovnega časa delodajalec spremljal in zagotavljal s pogodbo o zaposlitvi določeno delovno obveznost delavca. Znižanje zakonskih dnevnih in tedenskih maksimumov iz 13/56 na 11/52.
- 59. čl. Dodatek za deljen delovni čas iz 15 na 18% ter dodatek za nadurno delo iz 30 na 40%,
- 65. čl. Dodatek za mentorje in inštruktorje iz 6% na 8%
Dodatno smo v letu 2018 izpogajali za zaposlene na Pošti in v Invalidskem podjetju Pošte Slovenije (IPPS) dvig osnovnih bruto plač:
- od I. do III. tarifnega razreda za 8%,
- IV. in V. tarifni razred za 5 %,
- VI. tarifni razred za delavce v prometu (ne pa v strokovnih službah) za 2 %,
- VII. tarifni razred za delavce v prometu (ne pa v strokovnih službah) za 1 %;
- in uskladitev plač v letu 2019 z inflacijo
V letu 2019 pa smo izpogajali dodatek, ki je bil prvič izplačan v letu 2020 in se ohrani še dalje ter se usklajuje enako, kot se usklajujejo plače:
- 92 evrov (sedaj 95,68 evrov) pripada vsem delavcem zaposlenih na delovnih mestih od I. do V. tarifnega razreda
- 85 evrov (sedaj 88,40 evrov) pripada vsem zaposlenim v poštnem prometu na delovnih mestih v VI.in VII. Tarifnem razredu
V letošnjem letu so se plače zvišale še za 4%
II.
- Tudi s podpisom nove Kolektivne pogodbe smo dosegli večkratna usklajevanja plač, tako da bodo plače v naslednjih 4 letih rastle (Tarifna priloga in priloga v exelu). V primeru, da v času veljavnosti te kolektivne pogodbe pride do zvišanja minimalne plače, ki bi imela za posledico, da bi se število zaposlenih, ki bi pri delodajalcu pričelo prejemati dodatek do minimalne plače povečalo najmanj za 300 v posameznem poslovnem letu, se pričnejo dodatna pogajanja o izredni uskladitvi osnovnih plač.
- Dosegli smo tudi, da že na začetku leta, delodajalec v poslovnem načrtu načrtuje sredstva za poslovno uspešnost (57. čl). Do sedaj smo se vsako leto pogajali v decembru. Zaposleni bomo za leto 2021 prejeli poslovno uspešnost skoraj enkrat višjo, kot lani in sicer v višini 500 evrov neto.
- Dodatno smo spremenili pravila izgube ali ohranitve kariernih stopnic in dosegli, da bo velika večina delavcev, ki so zaposleni 10 ali več let v 4 letnem obdobju najmanj enkrat napredovala (55., 56., 88.čl v novi KP).
III.
Med pogajanji smo zasledovali cilj, da se jasneje določi in loči rezervi sestav od rednega (15., 16., 85. čl.), način nagrajevanja delavcev, ki delajo na različnih poštah, v trezorju in pri delu s priklopniki (62. čl). Na novo smo definirali dodatke, za delo v neugodnih vplivov okolja, dodatek za delo v primeru izpostavljenosti posebnim negativnim vplivom okolja (60., 63. čl.), popoldansko delo in nočno delo, povečali dodatek za sobotno delo (59. čl.). Veliko pozornosti smo namenili tudi izboljšanju pogojev dela (19., 27., 40., 41., 42., 43. čl.) in dodatnih zaposlitev (91. čl.)
IV.
Pri obdelavi podatkov za obračun plač se bo obračun plač izvajal po dejanskem mesečnem fondu ur, ob upoštevanju dejanskega delovnega časa, kar je pomembno predvsem pri nadomestilih plače (Letni dopust, praznik, bolniške odsotnosti…) se obračunajo in plačajo za tiste dneve in toliko ur, koliko znaša delovna obveznost na dan odsotnosti. Plača še naprej ostaja v fiksnem znesku prav tako bo osnova za obračun dodatkov osnovna plača delavca za polni delovni čas, deljena s povprečnim mesečnim fondom ur (174) in povišana za ustrezen odstotek. Zaradi prehoda na sistem obračuna plač po dejanskem mesečnem fondu ur, bo moral delodajalec za vse zaposlene v poštnem prometu, pripraviti okviren mesečni razpored delovnega časa (mesečna službena razdelitev).
V.
Pri letnem dopustu smo ohranili kriterije za določanje dolžine dopusta. Dodatno smo delavcem po 1 letu zaposlitve, dodali 1 dan dopusta. Delavci, ki imajo delovne vse sobote, dobijo dodatna 2 dni dopusta. Spremenil se je člen izrabe letnega dopusta. Pri odsotnostih z nadomestilom plače smo dodali nove primere, ko je delavec upravičen do dodatnih dni dopusta. Npr. dodaten dan za poroko otroka in iz 2 dni povečali na 4 dni za primere smrti zakonca, zunajzakonskega partnerja, otrok in posvojencev. (30., 36., 37., 38., 39. čl.)
V zadnjih letih smo naredili kar nekaj majhnih korakov naprej. Pot pred nami pa je še dolga, saj več kot 10 let ne usklajevanja dohodkov in pravic delavcev ni mogoče popraviti z enim »zamahom«. Verjamemo, da bomo že v naslednjem letu uspeli v skupnem cilju, to je sprememba poštne zakonodaje. Obenem pa se bomo še dalje trudili na poti k izboljšanju delovnih pogojev na Pošti Slovenije in IPPS.
Samo skupaj in poenoteni bomo uspešno nadaljevali in dosegli še več.